Co wpływa na kształt systemu podatkowego?

0
430

images (5)Podatki to największa zmora przedsiębiorców oraz osób fizycznych, gdyż wpływają na obniżenie uzyskiwanych dochodów. Wbrew pozorom jednak są one bardzo przydatne i pełnią istotną rolę w państwie. Podatki są głównym dochodem budżetu państwa z którego finansowane jest szkolnictwo, służba zdrowia, wojsko oraz inne ważne aspekty życia. Jeżeli zatem rząd ustanowiłby brak konieczności uiszczania opłat z tytułu podatków tak naprawdę państwo nie miałoby z czego opłacać szkół, pensji nauczycieli, a także policji i żołnierzy.

Konsekwencją tego byłoby wprowadzenie płatnych szkół podstawowych, gimnazjum oraz liceum, a także każdy obywatel musiałby płacić ze swojej kieszeni za wizytę u lekarza. Podatki wbrew pozorom pełnią istotną funkcję, a wszelkie malwersacje finansowe i składanie fałszywych dokumentów celem zmniejszenia obowiązku podatkowego powoduje, że okradamy społeczeństwo. Osoby bogate odczuwają to w mniejszym stopniu, jednak grupa osób o najniższych dochodach, których nie stać na opłacanie prywatnych wizyt u lekarza lub lekcji dla dzieci z pewnością odczuje ograniczenie wydatków budżetowych uchwalone przez rząd.

Warto jednak zaznaczyć, że zbyt wysoki poziom podatków jest również niedobry. Jeżeli przedsiębiorca miałby oddać połowę swoich dochodów do budżetu państwa, wtedy może to ograniczyć jego dążenie do rozwoju firmy ponieważ prowadzenie przedsiębiorstwa nie będzie dla niego wcale opłacalne. Z tego też tytułu dochodzi do ograniczenia przedsiębiorczych postaw obywateli i zmniejszenia rentowności firm. Zbyt duże koszty podatkowe zniechęcają przedsiębiorców i demotywują do efektywnej pracy. Podobnie wygląda sytuacja z osobami fizycznymi, których wysokość podatków wpływa na zmniejszenie dochodu. Jeżeli pensja brutto jest wysoka wcale nie oznacza to że ich pensja netto również będzie wysoka. Otwarcie granic w Unii Europejskiej sprawia, ze ludzie chętnie migrują pomiędzy państwami i wybierają te kraje w których lepiej się żyje. Dlatego też zbyt wysokie podatki mogą sprawić, że obywatele danego kraju wyemigrują tam gdzie system podatkowy będzie korzystniejszy. Taka sytuacja miała miejsce w Szwecji, gdy członkowie słynnego zespołu ABBA ze względu na zbyt wysokie obciążenia podatkowe zdecydowali się na wyjechanie z kraju.

Ustalenie odpowiednich stawek podatkowych, które z jednej strony pozwoliłyby na realizację wszystkich niezbędnych funkcji państwa, a z drugiej na zmniejszaniu dysproporcji pomiędzy kwotą brutto a netto uzyskiwanego wynagrodzenia jest w praktyce bardzo trudne. Rząd z reguły dąży do ustalenia wysokich stóp podatkowych, ma dzięki temu możliwość na opłacenie służby zdrowia, szkolnictwa, wojska itd. Jednak informacja o planach podniesienia podatków najczęściej spotyka się z falą niezadowolenia i protestów wśród społeczeństwa. Zbyt drastyczne podniesienie opłat podatkowych może skutkować zmniejszeniem poparcia dla danej partii i nie przejściem w kolejnych wyborach. Przyjęty system podatkowy jest zatem kompromisem pomiędzy tym co chcą obywatele, a tym co musi zrobić rząd.