Czy można zarobić dzięki lokatom?

0
411

Kwestia oszczędzania na pewno nie jest łatwa. Większość z nas chce odkładać choćby minimalną kwotę, aby mieć, na przykład, na czarną godzinę czy na wakacje. Sporo ludzi deklaruje, że oszczędza gotówkę. Czasami jednak kompletnie im to nie wychodzi. Mnóstwo osób jest zdania, że w dzisiejszych czasach bardzo ciężko oszczędza się gotówkę, ponieważ w miejscach pracy nie mogą oni zarabiać sowitych wynagrodzeń. Jeśli ktoś co miesiąc otrzymuje małą pensję, to jest zrozumiałe, że ma gigantyczne kłopoty z odłożeniem odpowiedniej ilości gotówki. Bardzo dużo osób cały czas jednak myśli, co zrobić, aby przezwyciężyć ten kłopot. Sprawa jednak na pewno nie jest łatwa. Jednym ze sposobów odkładania oszczędności są lokaty. Czy jest to dobra opcja, która jeszcze bardziej przyspieszy cały ten proces?
Niestety, aktualnie oprocentowanie na lokatach – średnio – ledwo przekracza 2%. Co to oznacza dla osoby, która jest zainteresowana odłożeniem swoich oszczędności na lokacie? Nie mniej, nie więcej, że musi po prostu odłożyć bardzo dużo gotówki, aby procent z całej operacji był w ogóle normalną wartością, która zwiększy stan domowego budżetu. Trzeba zaznaczyć, że niektórzy nie do końca sobie z tego zdają sprawę i postanawiają odkładać pieniądze właśnie na lokaty. Uważają, że jest to znakomity sposób na szybkie i skuteczne oszczędzanie. Jeszcze kilka lat temu to wszystko było zdecydowanie bardziej opłacalne. Dlaczego? Z prostej przyczyny. Otóż oprocentowanie na lokatach było na zdecydowanie wyższym pułapie. W niektórych bankach była szansa, aby zainkasować nawet ponad 6%. To trzy razy więcej, niż mamy miejsce obecnie. Rzecz jasna, przekłada się to na konkretne odsetki. Warto mieć to na uwadze. Niestety, w dzisiejszych czasach lokaty mają albo nieco ponad 2% albo … poniżej 2%. Aby lokowanie odłożonych pieniędzy na lokaty było opłacalne, musiałyby być to naprawdę gigantyczne kwoty.
Wtedy tylko końcowa kwota odsetek wyglądałaby przyzwoicie. W innym przypadku tak jednak nie będzie. Trzeba też wziąć pod uwagę, że bardzo zakładanie lokat ma też inne minusy. Oczywiście, najważniejszym są nieduże odsetki. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na założenie lokaty długoterminowej, to nie może jej zerwać przed upływem wyznaczonego terminu. Dlaczego tak się dzieje? To proste. W zdecydowanej większości przypadków wykonanie takiej czynności oznacza utratę wszystkich odsetek! Czasami zatem ludzie wolą trzymać swoje oszczędności w tak zwanej „skarpecie”. W końcu mogą z nich skorzystać, kiedy tylko będą mieli na to ochotę. Czasami każdemu z nas mogą wypaść jakieś niespodziewane wydatki. Wtedy przydaje się gotówka odłożona na „czarną godzinę”. Jeśli pieniądze są cały czas dostępne, to nie ma z tym problemu i można z nich zawsze skorzystać. Gorzej jednak, kiedy są na lokacie. Teoretycznie, każdy może zerwać umowę z bankiem. Kłopot w tym, że wtedy przepadną wszystkie odsetki, co kompletnie mija się z celem. Jest to kolejny minus zakładania lokat.
Podsumowując. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki wydaje nam się, że oszczędzanie przy pomocy lokat bankowych nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem. Szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy oprocentowanie jest na niskim poziomie. Przez to bardzo ciężko jest przyśpieszyć proces oszczędzania. Chyba, że mówimy o naprawdę gigantycznych kwotach, wyrażanych w milionach złotych. Co więcej, jeśli podpiszemy umowę z bankiem, to mamy zamrożone pieniądze. Oczywiście, możemy zerwać umowę, aczkolwiek nie będzie to zbyt korzystne. Wszystko dlatego, że wtedy – w większości przypadków – stracimy wszystkie dotychczas wypracowane odsetki. Jak się łatwo domyślić, nie jest to zbytnio komfortowa sytuacja.
Naszym zdaniem o wiele korzystniej jest poszukać innego, bardziej efektywnego, sposobu na pomnażanie oszczędności. Może to być chociaż kupno nieruchomości czy inwestycja w zakłady bukmacherskie. Tam jest większe ryzyko, ale zdecydowanie lepsze perspektywy w aspekcie zarobienia pieniędzy. Lokaty bardziej służą do bezpiecznego przechowywania własnej gotówki.