Finansowanie działalności gospodarczej

0
403

Koncepcja w biznesieFinansowanie działalności swojej firmy może być w pierwszych miesiącach prowadzenia przedsiębiorstwa największym wyzwaniem. Szczególnie dla młodych ludzi i potencjalnych założycieli działalności, wizja piętrzących się już od pierwszego dnia rachunków i faktur, zniechęca do podjęcia tego dużego ryzyka. Jak jednak pokazują statystyki w prawie każdym dużym liberalnym kraju – odpowiednie wspieranie i inwestowanie w młode firmy i małe przedsiębiorstwa, jest najlepszym z możliwych wyjść. A początkowe problemy i przeszkody, jakie muszą przytrafić się każdemu stawiającemu pierwsze kroki w biznesie człowiekowi, ostatecznie da się jednak pokonać bez większych strat. Bardzo istotne są jednak odpowiednie mechanizmy i narzędzia, a także odpowiednia atmosfera na rynku i zaufanie społeczne do organów państwowych.

Wszystko to stosunkowo łatwo osiągnąć tylko jeśli ma się dojrzałą demokrację i odpowiednie umiejętności organizacyjne – kulturę, można by rzec, korporacyjną. Dla wielu państw dopiero rozwijających się wejście na taki poziom biznesowy nie jest jednak proste, właśnie przez ograniczenia tkwiące nie tylko w samym systemie, ale przyzwyczajeniach społecznych. Jeśli tak jak w Polsce, przez dekady życia w systemie komunistycznym gospodarki centralnie sterowanej, społeczeństwo było kierowane i zagospodarowywane przez partie, to dzisiejszy liberalny rynek zmuszający każdego do wzięcia całkowitej odpowiedzialności za siebie – wielu paraliżuje. Strach przed wejściem na rynek pracy jest ogromny w przypadku sporej grupy osób wychowywanych w kulturze bezrobocia i biedy. Utrzymywanie się z zasiłków socjalnych czy dorabianie na lewo, nielegalnymi lub dorywczymi pracami, wystarcza takiej grupie społecznej od zawsze i na zawsze i trudno wymyśleć dla tych stref jakiekolwiek programy motywacyjne czy zachęcające do otwierania własnej działalności.

Jak jednak pokazują analizy polskiej przedsiębiorczości, także dobrze wykształceni, aktywni w życiu społecznym czy zawodowym i prywatnym młodzi ludzie, z kreatywnymi pomysłami i oczekiwaniami względem rzeczywistości – również nie garną się do pracy. Absolwenci szkół wyższych, którzy stanowią w innych państwach świetnie wykwalifikowaną kadrę pracującą w firmach trzecich, ale także ogromny odsetek z nich decyduje się na uruchomienie własnej działalności zamiast pracy na etacie u kogoś. Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby również młodzi Polacy otwierali więcej firm, ale także osoby dużo dojrzalsze, mające problem z przekwalifikowaniem się lub znalezieniem pracy adekwatnej do swoich umiejętności – powinny rozważyć rozpoczęcie pracy na własny rachunek. Tym bardziej, że w obecnej rzeczywistości i przy dobrej koniunkturze rynkowej, z powodzeniem nawet jednoosobowy biznes, prowadzony początkowo z domu czy wynajmowanej przestrzeni biurowej, może szybko zacząć na siebie zarabiać.