Jak zostać dobrym finansistą

0
1305

Bardzo często słyszy się w mediach, że wybitny finansista odniósł się do jakichś ekonomicznych wydarzeń. Któż to taki jest ten finansista i jak można nim zostać?

Zwykle jako finansistę (nieraz mówi się też finansowiec ) przedstawia się człowieka, który jest znawcą zagadnień finansowych. Można go też określić jako rzeczoznawcę w sprawach finansowych. W mediach i potocznych rozmowach jako finansistę określa się bankiera, bogatego człowieka, który ma duży kapitał finansowy. Terminem finansista coraz częściej określa się stanowiska, które są związane z finansami. Są to m.in. analityk finansowy, analityk biznesowy czy księgowy.

Jakie umiejętności trzeba mieć
O zostaniu finansistą warto pomyśleć już w szkole średniej. Warto zwrócić w niej na matematykę i języki obce. Matematyka pozwala nie tylko na sprawne liczenie, ale też znakomicie rozwija różne umiejętności, takie jak logiczne myślenie, umiejętność przeprowadzania analizy czy dobre kojarzenie faktów. To potem bardzo się przyda w pracy związanej z finansami.

Ważna jest dobra znajomość języków obcych. Oczywiście podstawą jest język angielski i to na poziomie bardzo zaawansowanym. Do tego należy poznać jeszcze co najmniej jeden język. Oprócz języków europejskich, warto zwrócić uwagę na języki krajów, które mocno się rozwijają. Japoński, koreański czy chiński może stać się przepustką do kariery finansisty.

Warto skończyć studia na dobrej, prestiżowej uczelni. To bardzo zachęca przyszłego pracodawcę, ponieważ renoma uczelni daje gwarancję, że jej absolwent potrafi szybko i dobrze zdobywać wiedzę. Jaki kierunek warto skończyć? Najlepiej coś związanego z finansami – ekonomię, rachunkowość, finanse i rachunkowość. Każde z tych studiów dają sporą wiedzę, ale i tak konkretnych rzeczy będzie się trzeba nauczyć podczas pracy.

Certyfikaty i szkolenia zawodowe
Praca w finansach łączy się z ciągłym dokształcaniem się. Szybki rozwój gospodarek światowych, nowe technologie i ciągle zmieniające się przepisy sprawiają, że finansista musi ciągle się szkolić, aby właściwie wykonywać swoje obowiązki. Wielu zadań nie można wykonać lepiej lub gorzej, tu często jest tak, że albo jest zrobione coś prawidłowo, albo nieprawidłowo.

Dlatego szkolenia zawodowe w większości firm to jeden podstawowych wymogów, aby dostać np. awans. W ten pracodawca motywuje swoich pracowników do ciągłego podnoszenia kwalifikacji i pozostawania ciągle na topie wiedzowym.

Kolejnym elementem kariery finansisty są certyfikaty. Są to najczęściej międzynarodowe dokumenty, które potwierdzają wiedzę i umiejętności z zakresu finansów. Bardzo często już na etapie rekrutacji wymagane są pewne certyfikaty. Zdobycie innych gwarantuje lepszą pracę i zarobki. Legitymowanie się niektórymi z uznanych certyfikatów od razu daje szansę na wynagrodzenie większe o co najmniej kilkanaście procent niż bez nich. Dlatego warto zainwestować w tego rodzaju szkolenia, choć często są one drogie, bowiem posiadanie świadectwa ich ukończenia daje przewagę w zdobyciu dobrej pracy już na starcie.