Księgowość w zasięgu ręki

0
428

Co zrobić jeżeli nagli nas termin oddania PIT-u, a my nie bardzo wiemy jak się za to zabrać. Albo co jeżeli mamy rozliczyć ważną sprawę, a jest ona skomplikowana, terminy naglą i czujemy, że sami sobie nie poradzimy. Należy skorzystać z pomocy księgowego.

Księgowy to osoba, która jest w stanie służyć nieocenioną pomocą. Pomoże rozliczyć PIT, pomoże dokonać bieżących rozliczeń na potrzeby urzędu skarbowego oraz innych instytucji, pomaga firmom, osobom prywatnym i innym. Ale gdzie znaleźć księgowego? Możemy udać się do biura rachunkowego, w którym pracuje księgowy, może wśród naszych znajomych jest księgowy, a jeśli prowadzimy firmę to być może zatrudnimy jednego na etacie? To się wiąże z dodatkowymi kosztami, ale jeżeli mamy sporo księgowej roboty to koszta mogą nam się zwrócić. Oczywiście musimy to sobie wykalkulować sami. Czy nam się to rzeczywiście opłaca czy nie.

Nie zawsze opłaca się wynajmowanie księgowego na etacie. Czasem lepiej jest udać się do specjalisty w tej dziedzinie. No dobrze, tylko nie zawsze możemy opuścić nasze miejsce pracy, a niekiedy mamy do biura rachunkowego naprawdę daleko. W takim momencie pozostaje nam skorzystanie z usług księgowych online. A takich usług jest coraz więcej.

Wielu księgowych oferuje swoje usługi za pośrednictwem sieci internet. Jest to duże ułatwienie dla wielu z nas. Mamy tam dostęp do pełnej gamy usług. Rozliczanie PIT-ów i podatki VAT, wykonywanie innych zadać z zakresu księgowości, a nawet dostępność całych platform księgowych. Programów online, które umożliwią nam dokonywanie rozliczeń. A w ofercie będziemy mieli tworzenie plików kontrolnych JKP, deklaracje VAT, zakupy, fakturowanie wszystkiego co wymaga fakturowanie, dostępność z każdego miejsca i urządzenia (PC, tablet, smartphone oraz inne) itd. Słowem – w internecie będziemy mieli bogatą ofertę księgową.

Kiedy mówimy o księgowości w internecie to mamy tu na myśli zarówno biura rachunkowe dostępne poprzez internet, jak również elektroniczne platformy dla ludzi chcących się rozliczać poprzez sieć. Takie platformy to portale, dzięki którym będziemy mogli sami wprowadzać potrzebne dane i otrzymywać rezultaty. Takie własne biuro księgowe w internecie. Jest to rozwiązanie z pewnością wygodne, ale uwaga – za wszystko odpowiadamy osobiście. Z pewnością dla osób prowadzących Księgę Przychodów i Rozchodów oraz płatników VAT będzie to niemałe udogodnienie.

Co ważne takie platformy pozwolą nam drukować PIT-y, ZUS DRA, VAT oraz wiele innych znanych i cenionych druków. Możemy je wydrukować, a możemy również rozliczać drogą elektroniczną. Możemy również prowadzić bazę danych kontrahentów, dóbr oraz usług. Amortyzacja i ewidencja środków trwałych, pojazdów i wyposażenia również wchodzi w zakres usług. A w razie trudności będziemy mieli dostępną pomoc on-line.

Księgowość on-line to duża wygoda, ale dobrze jest znać się trochę na księgowości. Czy lepiej skorzystać z takiej księgowości czy udać się do księgowego – to już jest sprawa indywidualna, w zależności od tego co komu bardziej odpowiada. Grunt, że mamy dostęp do wielu usług tego rodzaju. A więc przedsiębiorcy mogą w spokoju skupić się na prowadzeniu swojej działalności.