Pomoc w rozliczaniu firmy

0
439

Enterta-zdjęcie-do-kataloguNawet w gospodarkach o dość silnych fundamentach, zdarzają się plagi takie jak kumoterstwo, nepotyzm czy korupcja – skutecznie zniechęcające uczciwych i pracowitych ludzi do próby uruchomienia czegoś własnego. Dzisiaj nikt nie wątpi w to, że przestępczość gospodarcza i nadużywanie własnych koneksji to spore wyzwania dla każdego rządu i społeczeństwa – bez wyeliminowania ich z powszechnego obiegu, trudno o stworzenie innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki.
Tym trudniej przekonać młodych i ambitnych ludzi z ciekawymi pomysłami na produkty lub usługi, żeby próbowali znaleźć wsparcie czy finansowanie na rynku i nie bali się wielkiego wyzwania, jakim jest założenie firmy. Jeszcze częściej jednak niż takie obawy, pytani potencjalni przedsiębiorczości wskazywali na kłopoty finansowe i typowo rachunkowe zarządzanie działalnością, jako główny powód wstrzymywania się z uruchomieniem swojej firmy.
W dzisiejszych warunkach możliwe jest jednak skorzystanie z wielu możliwości, jakie stwarza wolny rynek oraz instytucje pożytku publicznego – najczęściej umocowane w lokalnym samorządzie lub strukturach administracji publicznej. Rok rocznie bardzo duże środki przeznaczane są przez państwo na finansowanie porad i konsultacji w odpowiednich instytucjach wspierających młodych jak i doświadczonych biznesmenów. Uzyskanie porad natury księgowej jest tam możliwe, choć naturalnie nie jest możliwym skorzystanie z całorocznych usług księgowych za darmo. Niemniej często w przypadku początkujących przedsiębiorców chodzi tylko i wyłącznie o wskazanie możliwości czy prawnych obowiązków i zasugerowanie im pierwszych kroków, względnie rozwianie wątpliwości. W każdym, nawet niedużym mieście, bez wątpienia funkcjonują wydziały i instytucje wyspecjalizowane w tej dziedzinie i gotowe do całkowicie darmowego doradztwa – zwłaszcza na rzecz początkujących przedsiębiorców.
W grę wchodzą jednak i prywatne firmy konsultingowe, które za odpowiednią kwotę są w stanie całkowicie i kompleksowo zajmować się najróżniejszymi aspektami prowadzenia firmy – wspierając właściciela nie tylko w bieżącej obsłudze księgowej lub podatkowej, ale znajdując dla niego potencjalnych klientów lub porównując oferty kredytów albo ubezpieczeń. Istnieje wiele kwestii, w których początkujący biznesmen potrzebuje pomocy – jeśli chodzi o kwestie typowo finansowe i rachunkowe, stosunkowo niewiele jest instytucji pozarządowych, które całkowicie pro bono funkcjonowałyby na rynku.
Zanim firma jednoosobowa dojdzie do poziomu umożliwiającego jej zatrudnianie pracowników – w tym księgowych – z pewnością minąć musi kilka lat. W tym okresie koniecznym jest znalezienie rozwiązania zastępczego, a jednocześnie najbezpieczniejszego, skutecznego i jednocześnie ekonomicznie uzasadnionego. Wszystko ostatecznie uzależnione jest od liczby transakcji i ich wielkości – ostatecznie przy bardzo małych obrotach nawet średnio wprawiony biznesmen będzie w stanie, z pomocą odpowiednich aplikacji księgowych, zarządzać swoją uproszczoną rachunkowością.