Wykorzystanie firm trzecich

0
311

tumblr_n3xsa2z6nB1tubinno1_12802Młode firmy i poczatkujący przedsiębiorcy oczekują wsparcia nie tylko w zakładaniu firmy, ale także w jej późniejszym prowadzeniu. Dla osób już bardziej doświadczonych i dłużej obecnych na rynku małych firm, już samo rozliczanie rachunków nie stanowi wielkiego wyzwania – o ile transakcji tych do rozliczenia nie ma tak dużo. W przeciwnym razie, nawet doświadczeni i dobrze przygotowani do prowadzenia działalności gospodarczej ludzie wolą dla bezpieczeństwa korzystać z pomocy fachowych firm rachunkowych. Te gwarantują całkowitą i kompleksową obsługę księgową jak i prowadzenie rachunkowości uproszczonej w imieniu przedsiębiorcy.
Ważne jest także to, że w przypadku jakiejkolwiek kontroli skarbowej, właściciel firmy może z powodzeniem odesłać inspektorów do firmy, która w jego imieniu zajmuje się takimi rozliczeniami. Istotne jest to jednak przede wszystkim dla tych, którzy słusznie obawiają się konsekwencji nieprawidłowego rozliczenia z fiskusem, czyli urzędem skarbowym. Kary w formie mandatów i grzywien nakładane przez uprawnionych do tego kontrolerów i inspektorów skarbowych potrafią być bardzo dotkliwe i mogą z powodzeniem być nakładane wstecz. Niestety nie za każdym razem werdykty i decyzje organów skarbowych są sprawiedliwe, a niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w których dwa różne urzędy skarbowe zupełnie inaczej interpretują ten sam przepis.
Zdarzają się więc przypadki, w których przedsiębiorca w jednym mieście ukarany bardzo dotkliwie za pewne niedopatrzenie, w drugim mieście w ogóle nie musiałby liczyć się z konsekwencjami. Ta pełna dowolność w pracy tych urzędów została jednak w ostatnim czasie dostrzeżona i coraz więcej kontroli wewnętrznych i reform ustawowych ma na celu ukrócenie takiego procederu. W warunkach konkurencyjnego rynku zamknięcie firmy lub ukaranie właściciela wielotysięcznym mandatem, równa się absolutnemu wypadnięciu z rynku. Jeśli właściciel zdecyduje się dochodzić swoich praw przed sądem, ryzykuje dodatkowymi kosztami i wyłączeniem z prowadzenia działalności na czas nawet kilku lat.
Niestety jak pokazują nagłaśniane okazjonalnie przez media przypadki, po latach sądy niejednokrotnie zasądzają na korzyść poszkodowanych przez fiskus milionowe odszkodowania. Z pewnością pieniądze te nie dla wszystkich są wystarczającą rekompensatą za to, że urząd skarbowy w wyniku swojego niepoważnego podchodzenia do prawa zniszczył ich doskonale zapowiadający się biznes. Oczywiście przeniesienie swojej księgowości do firmy zewnętrznej nie zwalnia całkowicie z takiego ryzyka, ale pozwala każdemu przedsiębiorcy spać nieco spokojnie, gdy w grę wchodzi rozliczanie podatków i ewentualne podejmowanie kontroli skarbowych.
Plusem dla małego i dopiero rozkręcającego się przedsiębiorcy, pragnącego skorzystać z takich usług, jest możliwość przetrzymywania wszystkich dokumentów w archiwum firmy księgowo-rachunkowej. Ogranicza to wydatki na własną przestrzeń biurową i ewidencjonowanie wszystkich dokumentów finansowych – właściciel może się skupić na ważniejszych aspektach prowadzenia działalności.