Koszty w działalności – pojęcie bardzo bezwzględne

0
508

Każdy przedsiębiorca, który rozlicza się na zasadach ogólnych, ma możliwość rozliczania kosztów działalności gospodarczej. Koszty te pomniejszają oczywiście dochód, a co za tym idzie sprawiają, że przedsiębiorca płaci relatywnie mniejszy podatek dochodowy. Jeśli koszty rzeczywiście się w działalności ponosi to koniecznie trzeba pamiętać o ich rozliczaniu, ponieważ po to one są, żeby je wykazywać. Pisząc bardzo kolokwialnie, jeśli ktoś nie wykazuje swoich kosztów to popełnia taki sam błąd jak ten, który tych kosztów wykazuje aż nadmiar. Bo koszty rozliczane w jednoosobowej działalności gospodarczej muszą mieć jasne powiązanie z prowadzoną działalnością i osiąganym przychodem. Jeśli nie jesteśmy w stanie udokumentować, że poniesione wydatki pomagają Nam osiągnąć dochód to nie możemy takich wydatków rozliczać jako koszty. Wydatki w działalności muszą być pomocne w osiąganiu przez Nas przychodów. I chociaż wydaje się, że pojęcie kosztów w działalności jest pojęciem bardzo względnym to w praktyce jest to pojęcie bardzo bezwzględne.
Przepisy podatkowe określają jasno i wyraźnie, co może być a co nie może być kosztem. Kwestią najistotniejszą jest to, czy wydatek naprawdę przyczynia się do prowadzonej przez Nas działalności zarobkowej. Jeśli jednoosobowa działalność nie zatrudnia żadnego pracownika to nie zmienia to faktu, że może wykorzystywać w działalności dwa czy trzy różne samochody. Można jeździć dwoma autami a można też mieć auto reprezentacyjne i auto dostawcze. No i można mieć samochód leasingu, czyli w najkorzystniejszej obecnie formie rozliczenia auta służbowego. Ale co ciekawsze, taki sam przedsiębiorca nie może już wrzucić w koszty garnituru, który wykorzystuje na co dzień do działalności gospodarczej. Chyba, że zdecyduje się na trwałe umieszczenie w nim emblematu bądź logo swojej firmy. Ale na samochodzie takowego być już nie musi bo takiego wymogu nikt przedsiębiorcy nie stawia.
Decyzję o tym co może być kosztem a co nim być nie może najlepiej pozostawić swojemu księgowemu. Trzeba jednak w tym celu wynająć księgowego, który będzie mądry i kreatywny. Niestety ale dzisiaj większość księgowych ma wiedzę wystarczającą do tego, żeby w programie komputerowym wypełnić rubryki koszty i przychody. Znalezienie naprawdę dobrego księgowego bądź księgowej jest dzisiaj bardzo utrudnione, ponieważ nie ma nad tym zawodem żadnej kontroli. Wracając jednak do kwestii kosztów. Należy też uważać z kupowaniem czegokolwiek do domu, jeśli mamy adres domowy wpisany do działalności gospodarczej. Najlepiej, jeśli jedynie ma się go podany na zasadzie takiej, że jakiś trzeba podawać. Wiele osób, szczególnie samozatrudnionych, podaje adres domu czy mieszkania, żeby po prostu podać cokolwiek. I teraz powstają problemy związane z podatkiem od nieruchomości, bo dla lokalu z działalnością są one zupełnie inne. A i rozliczanie kosztów z zakupami do domu lepiej sobie darować, bo przecież oficjalnie nie prowadzimy żadnej działalności w domu. O możliwości rozliczania kosztów lepiej dowiedzieć się wszystkiego zanim zacznie się prowadzić działalność gospodarczą.