Pożyczka pozabankowa- dla kogo i czy warto

0
412

1398700_44617124Pożyczki pozabankowe to produkty, które goszczą na naszym rynku finansowym od kilku lat. Oferowane są one przez większą część firm pozabankowych. Możemy je spotkać w wielu przedziałach kwotowych, a także pod względem okresu kredytowania, który mimo wszystko, jest zawsze krótszy niż oferty produktów bankowych. Pożyczka pozabankowe nie ma jednoznacznych kryteriów. Podobnie jak w przypadku banków, warto jest porównać kilka ofert, zanim dokonamy ostatecznego wyboru. Procedury są zazwyczaj bardzo proste, decyzja następuje automatycznie lub też w ciągu godziny, o znacznie przyspiesza cały proces weryfikacji.

Bardzo często zadajemy sobie jednak pytanie, skoro mamy kredyty gotówkowe, to po co nam oferty pożyczek pozabankowych? Przecież mniejszą kwotę jak i krótszy okres kredytowania możemy również wybrać w banku. Gdzie możemy zacząć szukać różnic? Przede wszystkim w procesie weryfikacji. Instytucje bankowe, swoich klientów zaczynają sprawdzać od własnej bazy, a następnie od weryfikacji ich historii kredytowej, która można poznać w bardzo szybki sposób, oglądając BIK potencjalnego klienta. BIK jest to baza, w której znajdują się zarówno zapisy pozytywne, czyli takie, które informują pożyczkodawcę o terminowych spłatach. Niestety, są również wpisy negatywne, które informują nie tylko o opóźnieniach, ale o wypowiedzianych umowach, procesach windykacyjnych czy też egzekucjach komorniczych. Jeśli potencjalny klient, ma negatywne wpisy w BIK wówczas nie może liczyć na uzyskanie kredytu w banku. W takim przypadku, może właśnie skorzystać z oferty pożyczki poza bankowej, która takiej bazy nie sprawdza lub robi to w sposób bardziej delikatny, a zatem nie analizując jej tak rygorystycznie jak robi to bank. Pożyczki poza bankowe, nie możemy uznać za najdroższe rozwiązania. Owszem są droższe od ofert bankowych ( choć nie wszystkich, szczególnie nie w tych, w których stosuje się wysokie kwoty ubezpieczeń), ale znacznie tańsze niż rozwiązania typu chwilówka, pożyczka prywatna itp. Okres kredytowania w przypadku firm pozabankowych jest nieco krótszy, zaczyna się od 6 miesięcy, a zazwyczaj górna granica są cztery lata. Kwoty są tutaj ograniczone. Popularnym przedziałem jest kwota 1000-8000 zł, ale są również firmy, które udzielają pożyczek do 25000 zł. Im wyższa kwota pożyczki poza bankowej, tym bardziej odczuwane są jej wyższe kwoty.

Pamiętajmy jednak, że pożyczka pozabankowe jest produktem finansowym. Należy zatem zawsze przeanalizować swoją sytuacje finansową w taki sposób, aby sprawdzić swoje możliwości płynności finansowej. Proces windykacji w przypadku niespłacania jest równie rygorystyczny jak w przypadku instytucji bankowych. Wychodzimy z założenia, ze pożyczki poza bankowe, udzielane są osobom dorosłym, nieubezwłasnowolnionym, a zatem kalkulacji może podjąć się każdy zainteresowany. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują takiego rozwiązania w formie pożyczki, a nie mogą skorzystać z oferty bankowej. Nie jest to jednak sposób na łatanie dziury budżetu domowego.