Jak poradzić sobie ze zmianą sytuacji finansowej

0
746

1446013_67494778Pieniądz ma dla nas bardzo duże znaczenie. Bardzo często spotykamy się z stwierdzeniem, że nie daje nam szczęścia. Prawda. Jednak daje poczucie niezależności, pozwala żyć na odpowiednim poziomie, zapewnić rodzinie niezbędnych rzeczy do życia. Kiedy pieniędzy zaczyna brakować, sytuacja czasami staje się nie do wytrzymania, a znalezienie szybkiego rozwiązania, nie zawsze jest rzeczą możliwą do wykonania. Mimo iż podejmujemy liczne prace, bywa w życiu tak, że nasza sytuacja finansowa ulega diametralnej zmianie. Kiedy przybywa nam pieniędzy, nie trzeba nam poradników jak sobie z powstałą sytuacją poradzić. Kiedy budżet domowy w znaczny sposób się uszczupla, wówczas rady są jak najbardziej na miejscu. Zajmiemy się zatem tym drugim przypadkiem, gdyż z nim mamy do czynienia najczęściej.

Zmiana sytuacji materialnej, na niekorzyść domowników, jest zawsze trudna do zaakceptowania. Należy zacząć przede wszystkim od przeanalizowania pewnych kwestii. Najlepszym sposobem jest przejrzenie rachunków i dokonania obliczeń ile po ich uregulowaniu zostaje nam funduszy na tzw. życie. Kwota ta, musi nam wystarczyć nie tylko do zaspokojenia potrzeb żywieniowych, ale weźmy pod uwagę np. zakup lekarstw, butów czy też odzieży. Te wydatki uznawane są jako dodatkowe i tutaj musimy brać je pod uwagę tylko w przypadkach, kiedy okazują się one naprawdę niezbędne. Już sam proces dokonywania zakupów powinien ulec zmianie. Spisując na kartce to co niezbędne dokonujemy zakupów, ściśle trzymając się tego co ona zawiera. Tutaj nie ma miejsce na pokusy w postaci promocji. Bardzo dobrym sposobem jest robienie zakupów rano i w tygodniu. Wówczas takich akcji promocyjnych, nie zawsze korzystnych dla klienta, jest znacznie mniej niż podczas weekendu. Ma na to wpływ ilość osób, która odwiedza markety w soboty. Nie trudno zauważyć, że w weekendy większość rodzin wybiera się na zakupy. Bardzo dobrze robić jest zakupy samemu, bez towarzystwa szczególnie dzieci, które lubią sobie dobrać kilka rzeczy, a to niestety wpływa na nasz budżet i to nie w sposób pozytywny. Zrezygnujemy z dań gotowych, skupmy się na tańszych zamiennikach. Nie jest konieczne wydawać wiele pieniędzy aby zjeść zdrowo i się najeść. Owszem wymaga to pewnej pomysłowości, aby nie zanudzić rodziny kolejną zupą, ale przy niewielkiemu poświęceniu czasu można znaleźć fantastyczne rozwiązania. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku zakupów odzieży. Można znaleźć tańsze rozwiązanie, szczególnie w stosunku do dzieci, które szybciej niż dorosłe osoby wyrastają z swoich rzeczy.

Pamiętaj zatem, że uszczuplenie budżetu domowego nie oznacza końca świata. Należy go jedynie odpowiednio przeanalizować, zmienić system żywieniowy i podjąć radykalne zmiany. Owszem, zdajemy sobie sprawę, że wszelkie zmiany, które wiążą się z zabraniem funduszy nie są miłe, ale można je rozwiązać tylko przy odpowiednim nastawieniu. Jeśli jednak uszczuplenie budżetu domowego, wiąże się z brakiem pieniędzy na uregulowanie samych rachunków, wówczas warto skorzystać z pomocy doradztwa finansowego. Wyspecjalizowane osoby pomogą znaleźć odpowiednie rozwiązanie w tak trudnej sytuacji.