Przewodnik po zawodzie asystentki – obowiązki i zarobki

0
1625

Zawód asystentki na przestrzeni czasu uległ pewnym przekształceniom. W okresie początkowego kapitalizmu, w naszym kraju asystentka, była najczęściej pracownicą, która odpowiadała za przygotowanie zestawień prasowych, sporządzanie notatek ze spotkań biznesowych lub redagowanie pism firmowych. Wraz z rozwojem przedsiębiorczości oczywiste było, że zakres obowiązków asystentki nieco się przekształci. Obecnie od pracownika tego filaru wymaga się oddania i profesjonalizmu, a dodatkowe wykształcenie na przykład w postaci znajomości języków obcych jest jak najbardziej oczekiwane. Co więcej, asystentka, to w obecnych realiach prawa ręka właściciela firmy, jego wsparcie w sprawach służbowych.

Wymagania związane z zawodem asystentki

Asystentka to stanowisko, które stoi zdecydowanie wyżej w hierarchii niż typowa sekretarka, nie dziwi więc fakt, że wymaga się od niej zdecydowanie więcej. Sprawne funkcjonowanie biura, prowadzenie kalendarza, umawianie spotkań biznesowych, zbieranie danych, ich analiza wraz z tworzeniem prezentacji to standardowy zakres obowiązków asystentki. Wraz z tak ogromnym wsparciem czołowi właściciele firm, członkowie zarządu oraz managerowie mają możliwość w pełni oddać się swoim zadaniom i są w stanie powierzyć część swoich zobowiązań współpracowniczce. Jakimi umiejętnościami powinna wykazywać się profesjonalna asystentka? Przede wszystkim powinna ona zdobyć wyższe wykształcenie wraz z doświadczeniem w obsłudze klienta, z którym dana firma pracuje. Wcześniej wspomniana znajomość języków obcych, to także mile widziana zdolność. W ten sposób kandydatka daje szansę firmie, która ją zatrudnia na właściwe kontakty z zagranicznym kontrahentem. Do wachlarza pomocnych umiejętności należy zaliczyć także pro-klienckie podejście do wykonywanych zadań, zdolności organizacyjne połączone z umiejętnością analitycznego rozwiązywania problemów. Asystentka często boryka się z presją czasu, a ta wymaga zdecydowanych poczynań, od których zależy zachowanie właściwych relacji z partnerem biznesowym.

Wynagrodzenie

Ile zarabia asystentka? Wysokość wynagrodzenia zależy przede wszystkim od doświadczenia oraz zakresu obowiązków. Kobieta zatrudniona w małej firmie nie może się liczyć z wynagrodzeniem na poziomie asystentki zarządu w przedsiębiorstwie zatrudniającym powyżej 50 osób. Średnie wynagrodzenie asystentki mieście się w przedziale od 1400 zł do 3900 zł brutto. Premia stanowi najczęściej 6% wynagrodzenia podstawowego, do tego można doliczyć benefity w postaci karnetu sportowego, służbowego telefonu komórkowego oraz prywatnej opieki medycznej. Oczywiście istnieje możliwość większych zarobków, praca asystentki, która jest na poziomie wydajności szefa, co oznacza zdolność do zastąpienia go w kluczowych zadaniach firmy, będzie się jednocześnie wiązała z wynagrodzeniem ponad wspomniany średni przedział.

Wielozadaniowe stanowisko

W obecnych realiach standardowa asystentka ze względu na różnorodne obowiązki to niedostateczne rozwiązanie. W takiej sytuacji można zastanowić się nad zatrudnieniem wirtualnej asystentki. W zależności od preferencji osoba zatrudniona stanie się pomocna, zarówno dla klienta biznesowego, jak i indywidualnego. Prowadzenie wirtualnego biura, umawianie spotkań, sporządzanie kosztorysów, czy planów rozwoju firmy, to chleb powszedni dla wirtualnej asystentki. Co ciekawe kobieta zatrudniona na powyższym stanowisku jest także w stanie zadbać o sferę prywatną. Umówienie wizyty u dentysty, wybór odpowiedzialnej niani dla dziecka, czy wyszukanie lektora w celu nauki języka obcego, to powszechna paleta możliwości, którą jest w stanie zagwarantować profesjonalna asystentka. Zarobki wirtualnej asystentki są zależne od metody rozliczania. Istnieją dwa rozwiązania, stawka godzinowa lub stawka zadaniowa. Pierwsza opcja wiąże się z sumami w zakresie od 30 zł do 80 zł za godzinę. W kontekście pakietu zadaniowego ciężko wskazać na stałe stawki, gdyż wszystko jest tak naprawdę zależne od sprecyzowanego zestawu zadań wchodzących w skład pakietu. Aby zatrudnić profesjonalną asystentkę wirtualną, wystarczy odwiedzić stronę brella.pl i przekonać się o usługach na najwyższym dostępnym poziomie.