Rozsądne gospodarowanie pieniędzmi na co dzień

0
536

Martwisz się tym, że twoje pieniądze za szybko się rozchodzą? Zarabiasz dosyć dobrze, a mimo to nie zostaje ci za wiele pieniędzy do następnej wypłaty? Należy więc pomyśleć o zmianie sposobu gospodarowania swoimi zasobami finansowymi. Wiele osób nie ma tej umiejętności, nie nauczyło się w domu ekonomicznego podejścia do życia, a to może doprowadzić do wielu problemów. Jednak są sposoby, aby to zmienić, niezależnie od tego, w jakim jest się wieku. Warto pamiętać, by od najmłodszych lat uczyć swoje dzieci rozsądnego wydawania pieniędzy.

Zakupy z dziećmi – jakie zasady im wpajać
Maluchy bardzo dobrze przyswajają tego typu wiedzę, więc odpowiednie nawyki na pewno zaprocentują w przyszłości. Zresztą wiele dzieci na co dzień może się z taką praktyczną nauką spotkać. Często jesteśmy świadkami sytuacji, gdy rodzice próbują wyperswadować dziecku kupno nowej zabawki. Ważne jest, by w takim momencie rodzic potrafił maluchowi podać rozsądne i logiczne argumenty, które wyjaśniają , dlaczego nie dostanie kolejnego prezentu. Uleganie takim zachciankom nawet dla świętego spokoju, może mieć w przyszłości zgubne skutki. Trzeba być konsekwentnym, nawet jeśli dobrze zarabiamy i możemy swoim dzieciom co tydzień kupować nową zabawkę. Mimo wszystko dobrze jest ich przyzwyczajać do tego, że pieniądze należy szanować i liczyć się z nimi, bo w przyszłości różnie może być. Warto też je uczyć szacunku do rzeczy – dzięki temu nie będzie potrzeby kupować nowej zabawki na miejsce starej, która została zniszczona. Takie podejście pozwala też wyrobić w maluchu przekonanie, że warto dbać o to, co się ma, że nadmierna produkcja nie jest dobrym trendem, że w ten sposób zaśmieca się środowisko. Oczywiście do tych wszystkich zasad, które zostały tutaj przedstawione, muszą  się też odnosić dorośli. Te przykłady najlepiej obrazują, dlaczego w naszym portfelu zostaje tak mało pieniędzy do następnej wypłaty. Trzeba ograniczyć swoje wydatki – oczywiście dotyczy to osób, które często pozwalają sobie na zakup rzeczy, bez których spokojnie mogliby się obejść.

Przejrzyj szafę, zanim wybierzesz się na zakupy
Tak jest chociażby w przypadku ubrań. Przed każdymi większymi zakupami należy przejrzeć swoją szafę i zastanowić się, czy faktycznie jest nam potrzebna nowa bluzka lub spódnica? Może się okaże, że na dnie szafy leży kilka nie tak dawno kupionych części garderoby, których nie mieliśmy jeszcze okazji założyć. Takie przyjrzenie się własnym zasobom, może być powodem do zrewidowania naszych przyszłych zakupowych planów. Przed kupieniem kolejnej rzeczy należy się zastanowić, czy i ona nie skończy na dnie szafy. Ostatnio coraz bardziej modne staje się masowe kupowanie na wyprzedażach i cieszenie się z upolowanych okazji. Takie wyprzedaże tymczasem są korzystne tylko dla tych, którzy kupują jedną lub kilka rzeczy, które faktycznie były im potrzebne i których zakup był zaplanowany. W przeciwnym razie – jedynym podmiotem, który na tym korzysta, jest sklep.