Tworzenie sprzyjających warunków

0
324

analysis-680572_1280To, co stanowi więc w chwili obecnej największe wyzwanie dla sporej rzeszy państw zmagających się z kryzysem ekonomicznym i społecznym, to przede wszystkim stworzenie warunków do otwierania firm i ich prowadzenia. Nie chodzi jednak o to, aby licytować się z innymi krajami na ilość minut czy godzin potrzebnych do założenia działalności gospodarczej online. Dużo ważniejsze jest stworzenie przychylnych warunków na całym rynku, a więc przede wszystkim przygotowanie transparentnych i uczciwych reguł prawnych, które będą jasną wykładnią. Mnożenie przepisów, ustaw i rozporządzeń na ten sam temat, niejednokrotnie prowadzi do przesadnego skomplikowania prawa – niekiedy do stopnia uniemożliwiającego nawet wykształconym doktorom prawa znalezienie konsensusu w kwestii interpretacji całego zapisu. W handlu, biznesie i gospodarce, wszelka biurokratyzacja szkodzi podwójnie, albowiem nie tylko uderza w podmioty już działające i zniechęca do otwierania nowych firm, ale przede wszystkim odstręcza potencjalny kapitał zagraniczny. Międzynarodowe korporacje i zagraniczni inwestorzy zastanawiający się nad ewentualnym wprowadzeniem swoich wielkich środków na polski czy jakikolwiek inny rynek, bardzo dokładnie analizują wszelkie aspekty funkcjonowania w danej przestrzeni gospodarczo-prawnej. Niejasne zasady, dziwnie ustanawiane prawo czy różne orzecznictwa sądów – natychmiast zniechęcają do podjęcia z państwem poważnych negocjacji i zmuszają do szukania terenów pod inwestycje w innych krajach, przeważnie sąsiedzkich.

Przewietrzenie przepisów prawa i stworzenie jasnych wytycznych chociażby w zakresie działalności urzędów skarbowych czy poborców podatkowych i komorników sądowych – to elementy wykraczające poza umiejętności, albo dobrą wolę polityczną konkretnych ugrupowań. Niewątpliwie jednak nawet najbardziej transparentna i uczciwa gospodarka, bez udziału spekulantów – musi także posiadać paliwo w postaci pieniędzy i produkcji oraz konsumpcji. Wszystkie te elementy składają się na prężnie rozwijającą się gospodarkę, w której po prostu jest popyt i czasami bardzo niepozorne produkty oraz usługi bardzo szybko znajdują nabywców. Można zarobić i odnieść biznesowy sukces na tysiące różnych sposobów i to nawet w branżach, które już teraz są dobrze obsadzone i mocno konkurencyjne – o ile posiada się ciekawy model biznesowy i know-how.

Wprowadzanie pieniędzy przez państwo bezpośrednimi kanałami do obiegu gospodarczego, może w oczywisty sposób przełożyć się na poważny wzrost inflacji, ale także pozwoli na niesłuszne zawyżenie niektórych parametrów makro i mikroekonomicznych. De facto uzasadnione wprowadzanie gotówki w obrót ma wiele zalet, czego dowodzi decyzja amerykańskiego banku centralnego z okresu kryzysu, kiedy to zastrzyk wieluset miliardów dolarów postanowił na nogi najbardziej kulejące przedsiębiorstwa i spółki rynku. Należy jednak takie akcje stosować tylko w ostateczności i wysokościach, które są odpowiednio wyliczone i sprawdzone – nie mogą być ani za małe, bo nie zadziałają, ani za wysokie, bo przyniosą skutek odwrotny od oczekiwanego.