Jak ułatwić sobie księgowość

0
626

folder-1016290_1280Księgowość w przedsiębiorstwie jest rzeczą niezwykle ważną. Pozwala mieć wgląd we własne finanse, czynności gospodarcze, a także rozliczać się przez Urzędem Skarbowym. Jak więc widać księgowość to sprawa odpowiedzialna. Wymaga ona wiedzy, skrupulatności i przytomności umysłu. Pojawia się więc pytanie jak przedsiębiorca, mający tyle spraw na głowie, ma sobie z tym wszystkim poradzić. Na szczęście jest kilka sposobów mających na celu ułatwienie prowadzenia księgowości.

Z pomocą przedsiębiorcy przyjdzie informatyka. Pierwszą rzeczą, która może pomóc w sposób znaczący jest program Excel z pakietu Ms Office. Zawiera on różne funkcje, takie jak średnia oraz inne, pomagające w liczeniu. Ale na tym nie koniec. Aby realnie pomóc w księgowości stworzono rozliczne systemy księgowe. Są to aplikacje, które mają na celu pomoc w prowadzeniu księgowości. Te aplikacje to rozbudowane programy, których jest sporo. Warto więc przejrzeć je zanim wybierzemy ten, który będzie obowiązywał w naszym przedsiębiorstwie. Należy pamiętać, że musimy przyjąć jeden system. A dlaczego tak się dzieje? Wprawdzie istnieje możliwość zmiany systemu finansowo-księgowego w trakcie trwania roku obrotowego, ale wiąże się to z pewnymi ograniczeniami. Należy przetestować system w kierunku zapewnienie porównywalności danych. Nie może być tak, że dane obrabiane w jednym systemie po przetworzeniu przez drugi stają się zupełnie inne.

Podczas wybierania systemu należy zwrócić uwagę na mnogość funkcji, czy spełnia nasze oczekiwania jeśli chodzi o operacje księgowe czy też nie oraz prostotę obsługi. W naszej firmie mogą pracować osoby nie mające rozeznania w księgowości. I to należy wziąć pod uwagę.

Kolejne rozwiązanie to ciesząca się coraz większą popularnością księgowość online. W dobie internetu możemy skorzystać z tej opcji. Są portale oferujące nam księgowość online. Wystarczy się zarejestrować i wypełnić kilka rubryk. A zyskamy dzięki temu dostęp do faktur, rozliczeń oraz wsparcie konsultantów. A ponadto będziemy mieli możliwość dokonywania przelewów do ZUS, US, na fakturę, szybkie faktury, dowody księgowe, rejestr środków trwałych, ewidencję sprzedaży i zakupu VAT, wystawianie faktur VAT, zaliczkowych, końcowych, faktur proforma oraz wiele innych opcji. A ponadto będziemy mogli drukować rezultaty swoich poczynań.

Ostatnia możliwość to skorzystanie z usług biura rachunkowego. Zwłaszcza, że w każdym większym mieście jest ich sporo. Więc jeżeli mamy blisko dobrze jest udać się do doświadczonego księgowego. Wprawdzie wiąże się to z kosztami, ale księgowość to wymagająca czynność. Trudna, odpowiedzialna, wymagająca skupienia. A w natłoku obowiązków nie zawsze możemy sobie na to pozwolić.

Aby efektywnie prowadzić działalność gospodarczą potrzebne są nam skuteczne rozwiązania w zakresie księgowości. Jeżeli w naszej firmie pracuje większa grupka ludzi to dobrze jest zainstalować odpowiedni system księgowy. Możemy alternatywnie skorzystać z księgowości online lub udać się do doświadczonego księgowego. A w międzyczasie możemy udać się na kurs księgowości.