Kurs księgowości – czy warto

0
662

maths-146162_1280Księgowość – trudna dziedzina wymagająca skrupulatności, dokładności oraz przytomności umysłu. Księgowość to dziedzina bardzo odpowiedzialna. Ale potrzebna. A potrzebują ją przedsiębiorstwa oraz instytucje. Aby mieć kontrolę nad przepływem finansów i aby rozliczyć się przed urzędem skarbowym. Wiele firm i instytucji zatrudnia na etacie księgowego. Może więc warto zainteresować się taką posadą?

Jak zostać księgowym. Można ukończyć studia na kierunku rachunkowość. A jeżeli ktoś już ma ukończone studia, ale o innym profilu to może się udać na studia podyplomowe. Można również wybrać się na kurs księgowości. Taki kurs może trwać pół roku. Atrakcyjna cena i fakt, że jest on organizowany przez specjalistów brzmi kusząco. Możemy zdobyć solidne podstawy w księgowości. Czy jednak ich potrzebujemy? Przecież teraz są systemy finansowo-księgowe, jest księgowość online. Wszystko zależy od tego co chcemy robić i czym się aktualnie zajmujemy.

Wyobraźmy sobie, że prowadzimy firmę. I chcemy zdobyć wiedzę z księgowości po to, aby móc samodzielnie prowadzić rachunki. Ciekawe pomysł. Ale wiedzę musimy najpierw zdobyć, a co natenczas? No właśnie, przecież do tej pory sobie radziliśmy, jakoś. Możemy zatrudniać księgowego na etacie lub korzystać z usług biura rachunkowego. I jednocześnie samemu udać się na kurs księgowości po to, aby móc sobie radzić samodzielnie. Wprawdzie na kurs wydamy trochę pieniędzy. Jednak za trwający pół roku kurs nie powinniśmy wydać więcej niż 1000 zł. Pół roku to nie tak dużo, a wiedza którą zdobędziemy może nam pomóc zaoszczędzić pieniądze i czas. I nerwy.

Zajęcia składają się z części teoretycznej i praktycznej. Obie części są tutaj ważne. A jeżeli już prowadzimy działalność gospodarczą to będziemy mieli ciekawą podbudowę praktyczną. W końcu będziemy wykonywać księgowość. A co więcej po ukończeniu kursu i zdaniu stosownego egzaminu możemy otrzymać stosowny certyfikat. A wszystko w zgodzie z obowiązującą literą prawa. Kursy te mają nas przygotować do samodzielnego wykonywania czynności księgowych.

Kurs ten może się również przydać osobą, które chcą pracować w księgowości. Ciekawa opcja. Zwłaszcza, że trwa on krócej niż studia na kierunku rachunkowość. No i jest to dobre rozwiązanie dla osób, które już są po studiach. Alternatywnie można udać się na studia podyplomowe. Najlepiej jest jednak przejrzeć ofertę edukacyjną w swojej miejscowości i zastanowić się, które rozwiązania nam się bardziej opłaci.

Czy warto więc udać się na kurs księgowości? Generalnie tak. Jeżeli w naszym mieście jest taki organizowany po niskiej cenie, trwa on niedługo, a nam się nie śpieszy to tak. Oczywiście musimy mieć czas i warunki na odbycie takiego kursu. Warto jednak wspomnieć o tym, że ta wiedza może nam się przydać. Nawet jeżeli ktoś nam rozlicza PIT-y to i tak warto wiedzieć więcej. Dzięki tej wiedzy zyskamy większą kontrolę nad własnymi finansami. A to już uzasadnienie do uczestnictwa w takim kursie. Poza tym nigdy nie wiemy, kiedy założymy działalność gospodarczą. A wtedy nie będziemy musieli szukać księgowego na gwałt.