Księgowość w małej firmie

0
372

office-620822_1280Prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie jest prostym zadaniem i wiele osób jeszcze przed zdecydowaniem się na taki krok, rezygnuje z projektów i planów właśnie z rozlicznych obaw. Do najczęściej wskazywanych przyczyn wahania się z uruchomieniem własnej firmy, jest nieczytelne prawo i związana z nią biurokracja, która niestety w wielu krajach rozwijających się wciąż jest problemem. Z ekonomicznego punktu widzenia opieranie się wyłącznie na wielkich korporacjach międzynarodowych czy pieniądzach z banków i od inwestorów, trudno jest uodpornić się od licznych zawirowań rynkowych.
Państwo najbardziej odporne na recesje i kryzysy ekonomiczne to takie z mocno rozwiniętą klasą średnią, która z kolei swoje fundamenty bierze w przedsiębiorczości i zakładaniu własnych, nawet bardzo małych firm. Jednoosobowe działalności gospodarcze, a tym bardziej rodzinne i przekazywane z pokolenia na pokolenie przedsiębiorstwa, stanowią absolutną sól każdej gospodarki i zapewniają zarówno w skali mikro jak i makro odpowiedni rozwój wielu wskaźników. Dlatego najważniejsze są te działania rządów, które prowadzić mają do poprawy klimatu dla przedsiębiorczych młodych ludzi – także poprzez wsparcie finansowe i konsultingowe zwłaszcza w pierwszych krokach na rynku. Zachęcanie młodych ludzi do tego, by nie nastawiali się przy wybieraniu studiów na znalezienie etatu w czyjejś firmie po ich ukończeniu, ale sami spróbowali uruchomić własną firmę i być może w przyszłości zatrudniali kogoś we własnym imieniu – nie jest proste.
Największe wyzwania, jakie wiążą się z prowadzeniem swojej firmy we współczesnych warunkach, to w pierwszej kolejności niewiedza prawna. Wymagania, jakie w licznych ustawach stawiane są firmom, bywają zabójcze i bez odpowiedniego wsparcia prawnika lub doświadczonego konsultanta, trudno jest przebrnąć chociażby przez wymogi formalne przy zakładaniu przedsiębiorstwa. Późniejsze prowadzenie ksiąg rachunkowych jest wyzwaniem, które przerasta wielu ludzi i obawa przed bardzo poważnymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi nawet najmniejszego błędu rachunkowego w podatkach czy transakcjach handlowych blokuje przed działaniem niejednego potencjalnego biznesmena.
Znalezienie pieniędzy na start nie jest dzisiaj tak wielkim wyzwaniem, ale napisanie odpowiedniego wniosku i przygotowanie całej dokumentacji wraz z racjonalnie przygotowanym kosztorysem i biznesplanem – także wymaga znajomości rozlicznych regulacji. Pozyskanie w tych sprawach sprzymierzeńca dla firmy to zadanie także stosunkowo proste w dzisiejszych czasach – wystarczy przeszukać Internet, w którym znajdują się liczne adresy do firm prywatnych, państwowych instytucji i organizacji pozarządowych, które powołane zostały do pomagania młodym i potencjalnym przedsiębiorcom. Obsługa finansowa i pomoc w radzeniu sobie z wymagającymi księgami czy bilansowaniem wydatków i przychodów, to jedno z podstawowych działań, do których przyzwyczajeni są zatrudnieni w tych miejscach specjaliści – wystarczy znaleźć adres i umówić się na spotkanie.