Aby zostać księgowym

0
601

Księgowy – zawód potrzebny, odpowiedzialny. Dla niektórych jest to mordęga, a dla niektórych satysfakcja. Wszystko zależy tutaj naturalnie od predyspozycji. Ale jeżeli ktoś ma predyspozycje w tym kierunku – cóż ma zrobić, aby zostać księgowym. Najprostsza odpowiedź to iść na studia o tym profilu. Ale w rzeczywistości wszystko jest trochę bardziej pokomplikowane. Możemy studiować rachunkowość, a możemy również udać się na studia podyplomowe w zakresie rachunkowości. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy ukończyli studia o innym profilu i chcą się dalej rozwijać w tym kierunku. Można również ukończyć kurs księgowości. Zwykle trwają one rok i są dostępne w wielu miastach i ośrodkach. Niekiedy możemy również ukończyć również kurs online. A przyszłych księgowych powinien zadowolić fakt, że od 10 sierpnia 2014 roku zniesiono certyfikaty księgowe.

A zatem od roku 2014 księgowym może zostać każdy kto posiada jakieś udokumentowane kwalifikacje w tym kierunku. Szkolenia, kursy, studia. Najlepiej ukończyć studia o tym profilu na wydziale ekonomicznym. Dlaczego? Dlatego, że zdobędziemy gruntowne przygotowanie. Ale jeśli ukończyliśmy inne studia lub nie bardzo mamy możliwość studiowania to oczywiście warto pomyśleć o studiach dodatkowych albo o kursach. W zależności od naszych preferencji oraz dostępności oferty edukacyjnej w naszym mieście.

Oprócz predyspozycji w zakresie księgowości, a tutaj wymagania są niemały, przyszły księgowy powinien orientować się w przepisach prawnych, które jak wiemy czasem się zmieniają, a także znać języki obce. A główne cechy to cierpliwość, rzetelność i oczywiście dokładność. Nie wspominając o talencie do cyferek, który jest umiejętnością priorytetową. Stąd też warto za w czasu zastanowić się czy mamy talent do nich czy też nie. Księgowy może być zatrudniony na etacie, może przyjmować zlecenia, a może również otworzyć własny interes. A ponieważ jest ekonomistą łatwiej mu będzie się przekwalifikować do innych branż wymagających zdolności analitycznych, wiedzy ekonomicznej i umiejętności z zakresu liczenia. Wiedza ta również przyda mu się jeżeli będzie chciał założyć jakąkolwiek działalność gospodarczą.

Obecnie zostać księgowym jest dosyć łatwo, przynajmniej od strony formalno-prawnej. Zniesienie wymogu posiadania certyfikatu sprawia, że będzie nam łatwiej spełnić wszystkie wymagania, zdobyć odpowiednie kwalifikacje i rozpocząć pracę na stanowisku księgowego. Oczywiście jak wszędzie i tutaj znaczenie ma doświadczenie zawodowe w branży. Jeżeli podejmiemy się studiów w zakresie księgowości to oczywiście udamy się na obowiązkowe praktyki, a potem warto aplikować na staż lub jakieś stanowisko związane z księgowością. Jeżeli znamy języki obce to będziemy mogli aplikować na stanowisko w zagranicznej firmie. A to dobrze. To będzie znaczący wpis w naszym CV i zarazem ciekawe stanowisko. Ale przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie czy mamy predyspozycje w tym kierunku. Nie jest to dziedzina łatwa, a w dodatku trzeba mieć talent do liczb. W przeciwnym razie powinniśmy poszukać sobie innego zajęcia.