Outsourcing usług księgowych

0
343

Prowadząc własną firmę rozważamy miliony opcji jak zaoszczędzić i więcej czasu oraz pieniędzy włożyć w rozwój firmy, która w małego przedsiębiorstwa stanie się większą firmą. Prowadzenie księgowości jest dość ważnym aspektem dlatego trzeba się zastanowić czy chcemy prowadzić ją samodzielnie czy zlecić to biurowi rachunkowemu. Jakakolwiek będzie decyzja to w gruncie rzeczy będzie miała swoje wady i zalety. Jaki jest złoty środek w tym wszystkim? Zatrudnienie księgowego jest kosztownym rozwiązaniem, ale czasami ciężko tego uniknąć.
Zatrudnienie księgowego jest dobrym rozwiązaniem, gdyż nie musi się wtedy już zajmować księgowością i ma problem z głowy. W ten sposób może zająć się innymi zajęciami a nie tylko siedzeniem do wieczora nad księgami rachunkowymi. Osoba, która zasiądzie na stanowisku księgowego zajmie się finansami firmy, ale także rozliczeniami z ZUS czy też Urzędem Skarbowym.
Nie zmienia to faktu, że księgowy to mimo wszystko dodatkowy pracownik. Na księgowego może sobie pozwolić tylko taka firma, która dobrze prosperuje finansami. Jeśli mamy do czynienia z małą firmą to nie można sobie pozwolić na taki rarytas, jakim jest księgowym bo zwyczajnie przedsiębiorcę na to nie stać.
Jak można jeszcze zmniejszyć wydatki? I tutaj dochodzimy do sedna sprawy czym tak naprawdę jest outsourcing. Kiedy mówimy outsourcing mamy na myśli przekazywanie funkcji, zadań czy też projektów do realizacji firmie zewnętrznej. W takich przypadkach często powierzymy to zadanie biurze rachunkowemu, który będzie potrafił zredukować wydatki na firmę. Jak wiemy do zadań biura rachunkowego należy prowadzenie księgi rachunkowej, ale nie tylko. Zajmuje się też przede wszystkim prowadzeniem rozliczeń PIT czy chociażby VAT. Taka struktura zajmuje też się w pewnym zakresie planowaniem wydatków na firmę.
Biuro rachunkowe to także doradzanie w szerokim zakresie. To właśnie osobom, które prowadzą księgi rachunkowe przedsiębiorcy będą najlepiej zorientowani na czym należy obciąż wydatki a gdzie zainwestować większą sumę pieniędzy. Co bardziej się opłaca: zatrudnienie księgowego czy właśnie outsourcing? Oczywiście większe korzyści płyną z powierzenia biurze rachunkowemu naszej księgowości, gdyż to to oszczędność kilka set złotych.
Zminimalizowanie wydatków to także powierzenie wspomnianej wcześniej księgowości online, ale jak wiadomo to przedsiębiorca musi mieć wystarczająco dużo czasu, aby móc się tym zająć. Nie zawsze jednak tak jest a biuro rachunkowe kosztuje. Przydatne programy znajdują się z systemie SaaS, których obsługa nie powinna być trudna.
Za pośrednictwem oferowanych systemów do wystawienia faktury, zarejestrowania nowych transakcji, a nawet wygenerowania raportów, wystarczy komputer z dostępem do Internetu.
W przyszłości wszystkie te funkcjonalności będą dostępne również z poziomu urządzeń mobilnych takich jak tablet czy smartfon. Czas zrobi swoje tak naprawdę. W dobie aplikacji na smartfony to kwesia czasu zanim zostaną zaprojektowane na odpowiednie urządzenia. Technologia idzie tyle do przodu, że w przyszłości rozliczenia podatkowe nie powinny stanowić takiego problemu jak dzisiaj. Kto wie, może biura rachunkowe zostaną wyparte na rzecz technologii? Czas pokaże jaka przyszłość czeka księgowość.