Jak zostać księgowym (dobrym)

0
772
Interesują cię liczby, gospodarka i finanse? Lubisz dokumenty, a na dodatek jesteś systematyczny i dokładny? To może warto pomyśleć o zostaniu księgowym. To zawód z tradycjami, ceniony i poszukiwany, a na dodatek nieźle płatny.

Zawód księgowego wymaga wyższego wykształcenia. Najlepsze studia to ekonomia, a także marketing i zarządzanie czy finanse i rachunkowość. Jednak zdarza się, że księgowym zostaje osoba po studiach, które zupełnie nie są związane z finansami. Trzeba pamiętać, że księgowy w dużej mierze zajmuje się liczbami, więc matematyka nie powinna być piętą achillesową przyszłego specjalisty od rachunkowości. Choć obecnie w Polsce nie ma żadnych przepisów, które określałyby szczegółowe wymagania dla kandydatów na stanowisko księgowego, to jednak nie należy startować na taką posadę bez dużej wiedzy z rachunkowości i podatków. Trzeba też umieć doskonale obsługiwać komputer i znać podstawowe programy używane w księgowości. Warto też znać obowiązujące przepisy, które dotyczą prawa finansowego, podatkowego i ubezpieczeń społecznych. Coraz częściej pracodawcy chcą, aby księgowy znał dobrze język obcy. Jest to związane z kontaktami międzynarodowymi firm, w związku z czym często faktury i inne dokumenty są wystawiane w językach obcych.

Oprócz studiów, księgowości można się nauczyć na studiach podyplomowych i kursach organizowanych przez różne stowarzyszenia i fundacje.

Od czego zacząć
Naukę księgowości należy zacząć od podstaw, oczywiście podstaw księgowości. Trzeba przyswoić sobie sporo przepisów, które dotyczą tej dziedziny, a wśród nich: ustawę o rachunkowości, podstawy prawa księgowego, podstawy finansów, itp. Jest tego sporo, ale ta wiedza jest niezbędna.

Najprostsze jest prowadzenie księgowości w małej firmie. Tu niezbędna jest znajomość podstaw księgowości (rachunkowości) oraz znajomość funkcjonowania i księgowania w poszczególnych kolumnach podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

O wiele trudniejsze jest prowadzenie pełnej księgowości. Tu należy zdobyć wiedzę z zasad rachunkowości. Do tego dochodzą ćwiczenia księgowania na kontach przychodów i rozchodów, rozliczanie kont, liczenie wyniku finansowego i wiele innych czynności, które są chlebem powszednim dla księgowego. Przyszły księgowy powinien też umieć sporządzać bilanse oraz planować budżety przedsiębiorstwa.

Kolejnym stopniem w karierze księgowego może być biegły rewident, czyli osoba uprawniona do badania sprawozdań finansowych. Aby nim zostać, należy nie tylko mieć duże umiejętności i wiedzę w zakresie rachunkowości, ale też odbyć roczną praktykę w jednych z krajów Unii Europejskiej. Dopiero po zdaniu odpowiednich egzaminów można zostać biegłym rewidentem.

Zawód księgowego należy do tej grupy zawodów, w którym nauka praktycznie nigdy się nie kończy. Trzeba ciągle doskonalić swój warsztat pracy, poznawać nowe technologie, bo wraz z postępującą komputeryzacją także zawód księgowego powoli się przenosi do komputera i Internetu. Ciągłe zmiany prawa w Polsce powodują, że księgowy musi je na bieżąco śledzić. Inaczej może popełnić spore błędy, które będą związane z nieznajomością nowych przepisów.